Engelliler Hizmet Merkezi


Engelsiz bir Başkent için engelleri birlikte aşıyoruz.

Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Engellilere Hizmet Merkezimiz: Ankara ili mücavir alan içerisinde yaşayan tüm engelli bireylere ulaşılması, onların tespit edilmesi ve hizmetlerimiz aracılığıyla engellilerin sosyal,ekonomik ve kültürel bakımdan desteklenmesi, problemlerinin çözümünde rehberlik edilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması sağlamaktır.


Hizmetlerimiz


Sosyal, kültürel, ve/veya ekonomik anlamda yoksunluk içinde olup korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç, yüzde kırk ve üzeri vücut fonksiyonu kaybı olduğunu belgeleyen, görme, işitme-konuşma, ortopedik, zihinsel ve diğer bütün engellilerin kaydı yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın sosyal hizmet uzmanlarınca tespit edilen ihtiyaçları merkezimizce verilen evde destek hizmetleri ile karşılanmaktadır.

Evde temizlik hizmeti (Temizlik ihtiyacının olduğu sosyal destek ağlarının yeterli olmadığı belirlenen engelli birey ve ailelerinin yüksek yararı düşünülerek rutin aralıklarla evlerin temizlik hizmeti sağlanmaktadır.)

Asansörlü araç hizmeti (Ortopedik engeli bulunan, yürüme güçlüğü olan, toplu taşıma araçlarını kullanamayan engelli bireylere refakatçi eşliğinde ulaşım hizmeti verilmektedir.)

Fizyoterapi ve hidroterapi hizmeti (Merkezimize kayıtlı engelli bireyin başvurusuna istinaden fizyoterapistlerce yapılan inceleme sonucunda hizmetin verilmesine engel bir durumu olmayan bireyler için hazırlanan programlar seanslar halinde verilmektedir.)

Evde sağlık hizmeti (Açlık kan şekeri, tansiyon, pansuman ve genel durum değerlendirmesi) Psiko-sosyal destek hizmetleri

Yemek ve banyo hizmetleri (Merkezimize müracaat eden engelli bireylerin sosyal hizmet uzmanlarınca yapılan incelemeleri sonucunda; yemek yapacak ve/veya yaptıracak kimsesi olmadığı ve sosyal destek ağlarının yeterli olmadığı belirlenen engelli bireyin evinde bulunan mevcut malzemelerinden bir sonraki yemek randevusu gelene kadar yetecek miktarda yapılır. Kendi banyosunu kendisi yapamayacak durumda olan ya da banyo yaptıracak kimsesi bulunmayan engelli bireyin banyosu merkezimiz personeli tarafından yapılmaktadır. )

Berber hizmeti (Engelli bireylerin merkezimize başvurularına istinaden, kendi tıraşını kendisi yapamayacak durumda olan ya da tıraş yaptıracak kimsesi bulunmayan engelli bireyin, Merkezimiz berberi engelli bireyin ikametgah adresine giderek ve merkezimize gelen engelli bireyin saç kesimi gerçekleştirilmektedir. )

Danışma ve dayanışma hizmetleri

Evde bakım ve onarım hizmeti (Teknik servis gerektirmeyen tamirat, tadilat işlemleri)