İŞ DÜNYASINDA YÖNETİCİ KADININ YERİ

İŞ DÜNYASINDA YÖNETİCİ KADININ YERİ

Röportaj: Ferhan ÖZKARA, (BELPA Yönetim Kurulu Başkanı)
İŞ DÜNYASINDA YÖNETİCİ KADININ YERİ

Öncelikle ABB Bülten’e yeni başlamış olduğu yayın hayatında uzun soluklu başa-rılar dilerim. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde doğdum. Gazi Üniversitesi’ni kazanarak Ankara’daki hayat yolculuğuma başladım. Şu-anda da Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olarak ikinci üniversitemi okumaktayım. Evli ve iki çocuk annesiyim. Bankacılık mesleğimden belli bir süre sonra ayrılarak ticaret hayatına atıldım. Bu süreç boyunca STK’larda önemli görevler aldım. En belirleyicisi Gazi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde dört dö-nem boyunca sürdürdüğüm Yönetim Kurulu Başkanlığı görevim oldu. Görevimi yerine ge-tirirken birinci önceliğim, benim gibi Anado-lu’dan gelen kız öğrencilerine büyük şehirde yol açmak ve maddi manevi elimizden gelen desteğin fazlasını sunabilmekti. Bu amaçla birçok ses getiren projeye imza attık.

 

“Her 10 Kasım’da Atamızın Huzurunda” etkinliği  ile daha önce Anıtkabir’e hiç gitmemiş ilko-kul öğrencileri ve annelerini tüm gün süren anlamlı etkinliklerle Atamızla buluşturduk. Halen İstihdam Araştırmaları Derneği’nde aktif çalışmaktayım ve bir parçası olmaktan gurur duyduğum Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin dördüncü dönem grup mentisi olarak STK hayatıma devam etmekteyim.

Bu sektörde yönetici konumunda çalışan bir kadın olarak; kadınlarla ilgili çalışma hayatı açısından bir durum değerlendirmesi yapar mısınız? Toplumumuzda kadın demek maalesef bir sadece cinsiyeti tanımlamakla kalmayıp, birçok önyargı ve kısıtlamayı da beraberinde getiriyor. Ancak, iş yaşamı açısından mevcut durumu kadın erkek çatışması olarak değil bir bireyin bağımsız hayat mücadelesi olarak görüyorum. Her insanın hedefleri doğrultusunda ilerlerken karşılaştığı kişisel ve toplumsal avantaj ve dezavantajları elbette ki vardır. Toplumun bir bireyi olarak öncelikli vazifem insanlara hayallerin sınırlarının olmadığını kanıtlamaktır. Kişisel başarı kurumları, kurumsal başarı da toplumları ayağa kaldırabildinde bir anlam kazanır. Bu noktada, iş adamı ya da iş kadını normlarından sıyrılarak iş insanı olabildiğimizde ve farklılıklarımızı tıpkı benzerliklerimiz gibi kabul edip gerçek hedefe tek yürek olarak yürüyebildiğimizde arzu edilen başarıyı yakalayacağız.

 

Haberin Devamı Pdf İndir